Další aktuality
PF 2020
28. prosinec 2019

Děkujeme všem našim obchodním partnerům a kolegům za spolupráci v…

Účast R.F.T. na MSV v Brně
10. říjen 2019

Ve dnech 7. - 11. října 2019 se konal v Brně Mezinárodní strojírenský veletrh, který…

Restrukturalizace průmyslu MSK a možnosti její podpory
23. květen 2019

Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje uspořádala ve středu 22. května…

Další aktuality »

Limity růstu - poučení z krizového vývoje

Jaké jsou limity růstu? Co brání českým, zejména malým a středním, firmám v jejich růstu za současného ekonomického vzestupu? Je možné se poučit z předešlého krizového vývoje? Jak úspěšně projít generační obměnou ve firmě? Některé z hlavních otázek diskutovaných v rámci 7. ročníku Restrukturalizačního fóra 2018 v prostorách České národní banky, kde o nich debatovalo více než 250 profesionálů specializujících se na problematiku restrukturalizací, změnového či krizového řízení a řešení insolvencí.

V témetickém bloku nesoucí název - Za obzorem číhá krize, aneb příprava středního či malého podniku na její příchod, vystoupili tři uspěšní restrukturalizační a krizoví interim manažeři. Tomáš Pastrňák, člen výboru České asociace interim managementu (CAIM) a majitel poradenské společnosti R.F.T., na základě svých zkušeností interim manažera v krizovém období let 2008 - 2010 představil poučení z krizového vývoje a doporučení pro malé a střední podniky, jak se vyvarovat chyb v řízení firem. Jednou z cest, jak pomoci firmám přežít situaci ekonomického poklesu nebo generační obměny, vidí Tomáš Pastrňák v založení specializované společnosti nebo organizace jako nástroj financování, restrukturalizace a změnového řízení ve firmách.

"Je mnoho malých a středních podniků, které jsou podkapitalizovány, jejich efektivita podnikání klesá a současně značná část majitelů těchto společností stojí po téměř 30ti letech podnikání před rozhodnutím, zda mají firmu prodat nebo předat svým nástupcům", uvedl ve svém příspěvku Tomáš Pastrňák. Problémem dle něho ovšem je, že firmy nemají a nejsou zvyklé tvořit dlouhodobější strategie. Absence tří až pětileté strategie přitom ztěžuje hladký přechod vlastnictví, ať už v podobě nového investora nebo rodinného nástupce. Možností je zapojit do celého procesu změn specialisty -  např. interim manažery. Ti společně s majitelem firmy vytvoří dlouhodobou strategii firmy, následně ji ve firmě implementují a po určitou dobu vedou nový management.

 

Tiskovou zprávu pořadatele Restrukturalizačního fóra si můžete přečíst zde.

 

ŘÍZENÍ PODNIKU FORMOU INTERIM MANAGEMENTU

Kontaktujte nás